Leikin laboratorio

Museo Leikin blogi

Tervetuloa Museo Leikin Leikin laboratorio -blogin pariin! Leikin laboratorio -blogissa käsitellään museon aihepiireihin, lapsuuden historiaan, leikkeihin ja leluihin liittyviä teemoja. Monet kirjoituksista kertovat Museo Leikin näyttelyistä ja hankkeista tai niihin liittyvistä aiheista. Kirjoittajat ovat niin Museo Leikin omaa henkilökuntaa kuin ulkopuolisia asiantuntijoitakin.

Kaksi nuorta naista näyttävissä lolita-tyylin mekoissa.
Blogi

Mekkoterapiaa

Käsityön opettaja ja pitkän linjan lolita-muodin harrastaja Hanna Kousa avaa blogikirjoituksessa ompeluharrastustaan ja lolitamekon valmistamista.

Lue lisää »
Kaksi näyttävästi pastelliväreihin pukeutunutta nuorta naista.
Blogi

Miksi juuri Japani?

Valokuvaaja ja japanilaisen katumuodin harrastaja Ninni West hurahti japanilaiseen populaarikulttuuriin 20 vuotta sitten. Blogitekstissä hän valottaa harrastamisensa kehittymistä vuosien varrella ja pohtii syitä sille, miksi juuri Japani ja sen populaarikulttuuri kiehtovat.

Lue lisää »
Poika nostaa voimailutangon päänsä yläpuolelle innostunut ilme kasvoillaan.
Blogi

Leikisti ihan oikeesti!

Lelumuseo Hevosenkä aloittaa bloggaamaan kaikkien aikojen kiinnostavimmasta vuodestaan. Aloitamme blogisarjan valottamalla tavoitteitamme uudelle Lelumuseolle.

Lue lisää »